A’dan Z’ye Dijital Reklam ve Pazarlama

A’dan Z’ye dijital reklam ve pazarlama, günümüz işletmelerinin mutlaka edinmeleri gereken alışkanlık olarak tanımlanabilir.

İşletmelerin, özellikle ülkemiz piyasasında rekabet edebilmeleri adına geleneksel pazarlama yöntemlerinin dışına çıkmaları gerekir. Geleneksel pazarlama yöntemleri sadece yerel anlamda fayda sağlarken, dijital pazarlama ucu bucağı olmayan bir dünyaya açılmanıza yardımcı olur. Dijital pazarlama aynı zamanda yerel pazardan, global bir pazara çıkış demektir. Üstelik dijital pazarlamanın sadece orta ve büyük ölçekli işletmeler için gerekli olduğunu söylemek yanlış olur. Dijital reklam, aynı zamanda küçük işletmeler için de olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Peki, küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin dijital pazarlama kanalları neler olmalıdır? Dijital pazarlamayı nasıl yapmalıdırlar?

Google Adwords

Dijital pazarlama kanalları konusunda Google Adwords, en önemli araçlardan biri olarak bilinir. İşletmenizin veya markanızın milyonlarca internet kullanıcısına Google Adwords yardımı ile duyurulması mümkündür. Ayırmış olduğunuz dijital pazarlama bütçesini en verimli kullanabileceğiniz kanaldır. Özellikle “Tıklanma Başına Ücret” özelliği sayesinde dijital pazarlama bütçeniz, etkileşim almadığınız zaman korunmuş olur.

Sosyal Medya

Dijital reklam denildiği zaman akla ilk gelen seçenekler arasında kesinlikle sosyal medya yer alır. Özellikle Facebook ve Instagram, bu konuda popüler dijital pazarlama unsurları olarak bilinirler. Hemen ardında da Youtube gelir. Bu platformlar, üstün reklam yönetim sistemleri sayesinde, dijital pazarlama uzmanı olmanıza gerek kalmadan reklam vermenize yardımcı olurlar. Markanızla ilgili milyonlarca kişiye kolay bir şekilde ulaşabilmeniz mümkünken, işletmenizin sosyal medya üzerinde de bir yer edinmesine olanak tanırlar.

SEO

SEO, dijital pazarlama konusunda maliyeti en düşük kanallardan biridir. Eğer bir SEO uzmanıyla çalışıyorsanız, maliyet diğer dijital pazarlama kanalları kadar artabilir. SEO’yu kendiniz yapıyorsanız, maliyetinizin neredeyse sıfır olduğu söylenebilir. SEO, dijital pazarlama çerçevesinde, işletmenizin arama motorlarında ve hizmet verdiği sektördeki anahtar kelimelerde öne çıkması işlemi olarak tanımlanabilir. Doğru stratejiler sayesinde internet üzerinden hem marka bilinirliğinizi arttırabilir hem de satış gerçekleştirebilirsiniz. Google Adwords veya sosyal medya reklamlarıyla belirli bir bütçe harcayarak müşteri kitlenize ulaşmak yerine, SEO ile düşük bir maliyetle hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

A’dan Z’ye Dijital Reklam ve Pazarlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön