A’dan Z’ye İçerik Üretimi

A’dan Z’ye içerik üretimi bir içeriğin her detayını kapsayan bir süreçtir. Genel olarak içerik üreticileri, içeriği okuyucuyla buluşturma konusunda tek bir noktada saplanırlar. Bu noktaya odaklı giderler ancak içerik oluştururken, her açıdan düşünmek ve içeriği bireysel çıkarlar için hazırlamamak gerekir. İçerik üretimi bir süreçtir ve bu süreci hem yavaş hem de doğru adımlarla atmak önemlidir. Böylelikle hem bireysel çıkar getiren hem de okuyucu gözünde olumlu bir izlenim veren içerik elde edilmiş olur. Peki, içerik nasıl üretilir? Hangi aşamalarla sonucunda ortaya çıkar?

İçerik Şablonu

İçerik üretimi konusunda öncelikle bir anahtar kelime ya da bir konu etrafında çalışmak gerekir. İçerik şablonu sayesinde içeriğinize daha doğru bir şekilde yön vermeniz ve okuyucuya aradığı bilgiyi katmanız mümkün olur.

Öncelikle hangi konuda veya anahtar kelime üzerinde içerik hazırlayacağınızı net bir şekilde kararlaştırmanız şarttır. Birden fazla anahtar kelime özelinde bir içerik hazırlanmaz. Hazırlansa da dahi çok dağınık, ilgi çekmeyen ve sıkıcı bir içerik ortaya çıkar. Hedefin tek olması bu yüzden önemlidir. Hedefin tek olmasının yanı sıra, içerikle doğrudan anahtar kelimeleri iyi bir şekilde tespit etmek ve bu anahtar kelimelerinin hangilerinin işe yarar olduğunu saptamak gerekir.

Bu süreçten sonra ise içerik başlıkları ortaya çıkar ve içerik şablonu tam anlamıyla hazır hale gelir.

SEO mu? Okuyucu mu?

İçerik üretirken dikkat edilmeyen veya en çok hata yapılan noktalardan biri, SEO odaklı içerik yazmaktır. SEO’nun kelime anlamı “arama motoru optimizasyonu” olarak bilinir. Arama motorları ve özellikle de Google, bir içeriğin okuyucuya hizmet etmesi gerektiğini ısrarla vurgular. Bu nedenle anahtar kelime yığını, okuyucuya aradığını vermeyen ve sadece SEO odaklı yazılan içerikler, zaten SEO uyumlu olarak kabul edilmez.

İçerik üretirken, doğru ve gerekli bilgiyi vermek şarttır. Aynı zamanda SEO kırıntıları da mutlaka eklenmelidir. Aradaki denge iyi kurulursa hem o içerikten kazanmak hem de okuyucuya yeni şeyler katmak mümkün olur.

Görsel Dizayn

İçerik üretimi ile ilgili en can alıcı noktalardan biri içeriğin görsel dizaynıdır. İçerikte yer alan görseller, en az içerik kadar okuyucuya birtakım katkılar sağlamalıdır. Aksi halde, içeriğin dümdüz ve kuru bir metinden ibaret olması herhangi bir anlam ifade etmez. Görsellerin olabildiğince özgün olması ve hatta size ait olması, profesyonel bir içerik çıkarmanıza yardımcı olur.

İçeriğin görsel içerisinde alakasız yerlere serpiştirilmemesi gerekir. Mutlaka gerekli yerde kullanılmalı ve anlatılan içerikle uyumlu olmalıdır. İçeriğin içinde yer alacak olan görsellerin tümünün en başta, en sonda veya ortada olmasının önemi yoktur. Mutlaka içeriğe doğru bir şekilde yerleştirilmesi gerekir.

A’dan Z’ye İçerik Üretimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön